• تهران، خیابان شریعتی، کوچه نسترن، پلاک 10
  • 7040 2222 (021)
  • contact@mercyforall.com

رحمت للعالمین

موسسه‌ی خیریه «رحمت للعالمین»* بیش از بیست سال است که تلاش می‌کند از ایتام نیازمند کشورمان حمایت کند. این حمایت‌ها که از سال ۱۳۶۷ به‌صورت غیررسمی و گمنام انجام می‌شد، از آبان ماه سال ۱۳۷۷ به علت توسعه‌ی دایره‌ی فعالیت‌های موسسه و افزایش تعداد خانواده‌های تحت پوشش و احساس نیاز به شکل‌گیری یک سازمان با ساختاری جدید و پویا، شکل رسمی به خود گرفت و موسسه‌ی خیریه «رحمت للعالمین» در اداره ثبت و اسناد رسمی با شماره‌ی ۱۰۶۰۴ به ثبت رسمی رسید. بدین ترتیب، فصل جدیدی از خدمات مددکاری در «رحمت للعالمین» آغاز گردید.

*نام موسسه برگرفته از آیه‌ی ۱۰۷ سوره‌ی انبیاست. با توسل به قرآن کریم به این آیه رسیدیم و از همت سیدالمرسلین مدد جستیم تا توفیق شروع این کار بزرگ را بیابیم.

عملکرد «رحمت للعالمین» برخاسته از این اعتقاد است که: «مهم‌ترین مسئله در کمک کردن به یک انسان، حفظ کرامت انسانی اوست». حفظ آبرو و احترام کسی که به او کمک می‌کنیم، مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش یاری به اوست.

اهداف بنیادی این موسسه، دمیدن روح امید و نشان دادن چشم‌انداز فردایی زیباتر و روشن‌تر به مددجویانِ تحت پوشش، بازسازی ارکان شخصیت‌های ازهم‌پاشیده‌ی ایشان و یاری‌رساندن در جهت کسب اتکای به‌نفس و خودکفایی مادی، ضمن حفظ کرامت انسانی‌ آن‌هاست.

رحمت للعالمین مفتخر است که تاکنون بیش از ۲۵۰ خانواده از خانواده‌های محترم ایتام نیازمند را تحت پوشش خدمات مددکاری خود قرار داده است. این خانواده‌ها تحت دو عنوان طبقه‌بندی شده‌اند:

– خانواده‌های دائمی: که از تمامی خدمات و امکانات مددکاری استفاده می‌کنند.

– خانواده‌های شناور: که از قسمت یا قسمت‌هایی از خدمات و امکانات مددکاری استفاده می‌کنند. این بخش شامل خانواده‌های قدیمیِ‌ تحت پوشش موسسه است که به درجه‌ای از خودکفاییِ مادی و معنوی رسیده‌اند

می‌توان گفت یکی از اهداف اصلی رحمت للعالمین، پرورش کودکان و نوجوانان یتیم و محروم از موهبت پدر، در دامان خانواده است. از این‌رو تلاش می‌کنیم تا با تقویت روحیِ مادر و استحکام بخشیدن به خانواده‌ی مددجویان، غنای فرهنگی، عاطفی و روانی آنان را افزایش دهیم.

اعضای موسسه‌ی رحمت به شکل کاملا داوطلبانه فعالیت می‌کنند و کسی در استخدام موسسه نیست.

از این‌رو، همه‌ی دریافتی‌های خیریه در خدمت به ایتام نیازمند صرف می‌شود و از طریق گروه‌های پشتیبانی در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد.

گروه‌های اصلی موسسه‌ی خیریه رحمت للعالمین عبارتند از: گروه‌های مددکاری، پزشکی، دندان‌پزشکی، روان‌پزشکی، آموزش، مسکن، کاریابی، ازدواج، تحقیق، تدارکات و پشتیبانی.

بر ما روشن است که نمی‌توانیم خداگونه همه‌ی نیازمندان را یاری کنیم، اما عاشقانه می‌کوشیم به سهم خود، نمونه‌ای از شیوه‌ی انسانی ـ اسلامیِ یاری به هم‌نوعان مان باشیم.

هر دستی که وسیله باشد، گویِ توفیق از آن اوست. باشد که ما هم بتوانیم به سهم خود به وظیفه‌ی انسانی‌مان عمل کنیم.

«رحمت للعالمین» سعی در فراهم‌آوردن فضایی داشته که دور از بده‌بستان‌های مادی، در راستای تعالی جان و روان انسان‌ها، فرهنگِ بخشش و عشق‌ورزیدن را گسترش دهد. مأموریت موسسه‌ی خیریه‌ی «رحمت للعالمین»، حمایت از کودکان یتیمی است که در شرایط نامساعد اقتصادی، تربیتی و فرهنگی به سر می‌برند. تلاش ما بر این است که این کودکان با حمایت‌های عاطفی و مادیِ خانواده‌های مددکار و ایجاد دلگرمی و انگیزش، در راه رشد و تعالی قدم بردارند و به سرمنزل شکوفایی، خودباوری و خودکفایی مادی و عاطفی برسند؛ حمایت‌هایی که همه‌ی جوانب زندگی ایشان، اعم از خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش و خدمات درمانی را با تمرکز بر تحصیلات و بهداشت، دربر می‌گیرد.

ازاین‌روست که مددجویانِ رحمت، خبر از وجود نهادی به نام موسسه‌ی خیریه ندارند. کمک‌های مادی و معنوی موسسه از طریق خانواده‌های مددکار به ایشان ارائه می‌شود، که از ابتدا به‌عنوان خاله و عمو، دوست خانوادگی و… با خانواده‌های مددجو ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها دیگر صرفا یک مددکار نیستند؛ خویشی، دوستی و همدلی آن‌هاست که عاطفه و عشق‌شان را با مهری انسانی قوام می‌بخشد.

ما می‌دانیم که خود بیش از مددجویان نیازمندیم: نیازمند بخشیدن…

و همواره شاکر خداوندیم که توفیق قدم گذاشتن در این راه را یافته‌ایم…


عملکرد مالی سال ۱۳۸۷ :

به این وسیله گزارش عملکرد موسسه خیریه رحمت للعالمین به شماره ثبت ۱۰۶۰۴ که توفیق انجام خدمات مددکاری به تعدادی از خانواده‌های محترم ایتام و نیازمند در مناطق محروم شهر تهران، شهر ری، اسلام‌شهر، کرج و ورامین را داشته، در سال منتهی به ۱۳۸۷/۱۲/۲۸ که قسمت مالی آن بر اساس اظهارنامه‌ی تقدیمی به وزارت امور اقتصادی و دارایی مورد ممیزی کارشناس ارشد مالیاتی آن وزارت‌خانه نیز قرار گرفته، تنظیم و تقدیم حضورتان می‌گردد. شایان ذکر است کلیه‌ی افراد همکار، به صورت داوطلبانه با موسسه همکاری داشته و از بابت انجام خدمات مددکاری و سایر موارد، حق‌الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند.

دریافت مبلغ ۸۹۰،۹۷۸،۷۵۰ ریال به‌عنوان اعانات و نذورات و کمک‌های افراد خیّر و نیکوکار.


انجام مخارج جاری بابت خانواده‌های تحت پوشش موسسه به شرح زیر:

۱. پرداخت مبلغ ۲۹۰،۶۵۰،۰۰۰ ریال به‌عنوان مقرری ماهیانه به خانواده‌های تحت پوشش که در پایان هر ماه توسط مددکار خانواده به حساب بانکی مادران سرپرست خانواده جهت انجام مخارج جاری در طول ماه از قبیل پرداخت هزینه‌ی اجاره‌ی منزل و یا سایر مخارج جاری واریز می‌گردد. تلاش ما بر این است که به این شیوه، حس عزت‌نفس هم‌نوعان‌مان را حفظ و تقویت کنیم.

۲. پرداخت مبلغ ۴۴،۴۰۷،۸۵۴ ریال بابت هزینه‌های پزشکی و دندان‌پزشکی عزیزان تحت پوشش به مراکز درمانی طرف قرارداد با موسسه که شامل ویزیت و عمل جراحی و سایر موارد درمانی است که پس از اخذ تخفیف‌های داده‌شده از سوی مراکز درمانی در وجه ایشان کارسازی گردیده است. لازم به ذکر است که در این راستا، رحمت موفق به عقد قرارداد با یک بیمارستان فوق تخصصی در کلیه‌ی زمینه‌های درمانی از بیماری‌های ساده تا صعب‌العلاج، و یک مرکز جراحی محدود گردیده است.

۳. پرداخت مبلغ ۲۲۵،۵۵۶،۰۰۰ ریال بابت هزینه‌های آموزشی شامل پرداخت شهریه‌ی دانشگاه دانشجویان تحت پوشش شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی و سایر مراکز آموزش عالی، شهریه‌ی محصلان مدارس ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی، شهریه‌ی کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف مانند کامپیوتر، خیاطی و...، و هم‌چنین تهیه و تامین نوشت‌افزار، البسه‌ی مدرسه و کتاب‌های درسی و کمک‌آموزشی.

۴. پرداخت مبلغ۱۰۲،۱۶۶،۰۰۰ ریال بابت خرید پوشاک و البسه. علاوه بر البسه‌ی تهیه‌شده از مبلغ ذکرشده، هدایای نیکوکارانِ همراه و همکار با موسسه نیز به دست خانواده‌های تحت پوشش رسیده است.

۵. پرداخت مبلغ ۶۶،۸۶۸،۷۵۰ ریال بابت خرید مواد غذایی موردنیاز خانواده‌های محترم تحت پوشش شامل برنج، گوشت، مرغ، ماکارونی، حبوبات، بنشن، قند، شکر، چای و...

۶. پرداخت مبلغ ۶۵،۸۲۰،۰۰۰ ریال بابت تهیه و تامین جهیزیه و سیسمونی، علاوه بر اقلام اهدایی و خرید از مراکزی که با موسسه ارتباط و همراهی داشته و دارند.

۷. پرداخت مبلغ ۷،۲۰۰،۰۰۰ ریال به‌عنوان حق‌الزحمه به مربی ورزشی جهت آموزش به کودکان تحت پوشش مراکز بهزیستی که این موسسه امکاناتی را در اختیار ایشان قرار می‌دهد.

۸. پرداخت مبلغ ۵۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال بابت اسکان خانواده‌های جدید تحت پوشش.

۹. پرداخت مبلغ ۱۱،۸۹۰،۰۰۰ ریال جهت تعمیرات منزل و تهیه‌ی لوازم منزل خانواده‌های عزیز تحت پوشش.

۱۰. پرداخت مبلغ ۲۵،۰۷۹،۳۰۰ ریال بابت هزینه‌های جاری اداری از قبیل هزینه‌ی اجاره‌ی دفتر، قبوض آب، برق، تلفن، شارژ و...

شایان ذکر است که کسری بودجه‌ی هزینه‌های خانواده‌های تحت پوشش توسط هیئت امنا تامین و پرداخت می‌گردد.